Transport
O categorie de soferi POATE PARCA GRATUIT in tot Bucurestiul!

Posesorii de autovehicule hibrid şi electrice, înmatriculate în Bucureşti, pot depune documentaţia în vederea înregistrării la primărie pentru a beneficia de utilizarea gratuită a parcărilor publice de utilitate generală, a informat Administraţia Străzilor.
„În vederea punerii în aplicare a HCGMB nr. 140/ 2016 privind utilizarea gratuită a parcărilor publice de utilitate generală de pe teritoriul municipiului Bucureşti de către posesorii de autovehicule hibrid şi electrice, înmatriculate în Bucureşti, Administraţia Străzilor înştiinţează pe toţi deţinătorii de autovehicule hibrid şi electrice că se pot prezenta la sediul Departamentului Exploatare Parcaje din bd. Schitul Măgureanu nr. 10A (punct de reper Cetatea Cişmigiu) pentru depunerea documentaţiei în vederea înregistrării”, se arată într-un comunicat.
CGMB a adoptat, pe 26 mai, o hotărâre în baza căreia autovehiculele hibrid şi cele electrice înmatriculate în Bucureşti vor putea utiliza în mod gratuit parcările publice de utilitate generală de pe teritoriul Capitalei.
Identificarea acestor vehicule se va face printr-o vinietă eliberată de Administraţia Străzilor, care va fi postată în interiorul maşinii, în partea din faţă, la loc vizibil, sau pe interiorul parbrizului în colţul din dreapta-sus.
Din expunerea de motive a hotărârii reieşea că vehiculele uşoare (autoturismele şi camionetele) sunt una dintre principalele surse de poluare a aerului şi produc circa 15% din emisiile de dioxid de carbon ale UE. Iniţiatorul hotărârii, consilierului Cornel-Constantin Poteraşu, preciza că în Bucureşti sunt înmatriculate 1.610 autovehicule hibride şi electrice, reprezentând o creştere de 250% din anul 2008 până în anul 2015. Atuurile sistemelor hibride de propulsie sunt emisii locale zero, consum redus de combustibil şi emisie redusă de dioxid de carbon, menţiona el.
SURSA: Agerpres
Transport
Contract semnat pentru reabilitarea a 18 kilometri de linii de tramvai in Capitala

Reabilitarea liniilor de tramvai 40, 27, 19, 36 și 23 din Capitală, are trec pe Bd. Theodor Pallady, Bd. 1 Decembrie, Bd. Basarabia, Calea Călărașilor, Bd. Corneliu Coposu, inclusiv Bucla Complex Titan, poate începe.
Nicușor Dan a anunțat că a fost atribuit contractul pentru refacerea tronsonului de 18 kilometri cu cale dublă de rulare.
Inițiativa face parte din proiectul amplu de reabilitare a aproximativ 50 km de infrastructură de tramvai din Capitală, potrivit primarului general.
Porr Construct este firma căreia i-a fost atribuit contractul de reabilitare al liniilor de tramvai, conform reprezentanților Municipalității, citați de Club Feroviar.
Subcontractanți declarați sunt firmele IMSAT, Elektra Invest, Rotermit, Compania Municipală Iluminat Public București.
Săptămâna trecută, proiectul modernizării liniei 40 a fost votat în Consiliul General și are o valoare de aproape 19 milioane de euro.
Transport
Primele troleibuze solaris au început să circule în București

Cincisprezece troleibuze Solaris din cele 100 achiziţionate de Primăria Municipiului Bucureşti au fost puse în circulaţie pe străzile Capitalei, anunţă sâmbătă primarul general, Nicuşor Dan. ”15 troleibuze Solaris din cele 100 achiziţionate de Primăria Municipiului Bucureşti sunt de azi în circulaţie pe străzile Capitalei.
Până la 1 martie vor fi 30 de troleibuze în circulaţie.
Totodată, aceste troleibuze au o autonomie de 20 kilometri, având funcţia de autobuz pe trasee neelectrificate, iar conectarea/deconectarea la/de la reţeaua electrificată se face autonom, din cabina şoferului, arată Nicuşor Dan pe Facebook.
Pentru achiziţia celor 100 de troleibuze, Primăria Municipiului Bucureşti a obţinut fonduri nerambursabile de la Administraţia Fondului pentru Mediu.
Transport
Tentativă de sinucidere la stația de metrou Orizont

Tentativă de sinucidere, luni dimineață, la stația de metrou Orizont din Drumul Taberei. Persoana a fost salvată de angajații Metrorex, este conștientă și va fi transportată la spital pentru investigații.
Circulaţia trenurilor de metrou a fost reluată în condiţii normale, transmite Metrorex.
„În jurul orei 08:15, în stația de metrou Orizont, pe direcția Valea Ialomiței a avut loc o tentativă de suicid. În acest moment circulația trenurilor a fost reorganizată și se circula alternativ între stațiile Eroilor – Orizont pe linia 1”, a transmis anterior compania.
„Personalul Metrorex a anunțat SMURD pentru intervenție. Conform procedurilor interne, organele abilitate împreună cu Metrorex vor deschide o anchetă de cercetare pentru a se stabili împrejurările în care s-a produs evenimentul. Vom reveni cu detalii referitoare la circulația trenurilor”, a adăugat sursa citată.
Conform procedurilor interne, organele abilitate împreună cu Metrorex vor deschide o anchetă pentru a se stabili împrejurările în care s-a produs evenimentul, au precizat reprezentanții companiei.
Din primele informații, se pare că este vorba despre un bărbat, în vârstă de 47 de ani.
”În această dimineață, 5 februarie 2024, în jurul orei 08.30, polițiștii Direcției Generale de Poliţie a Municipiului București – Brigada de Poliţie pentru Transportul Public – Serviciul de Politie Metrou, au fost sesizați, prin sistem 112, cu privire la faptul că, într-o stație de metrou, din Sectorul 6, o persoană s-ar fi aruncat în fața trenului, în timp ce acesta intra în stație.
La fața locului s-au deplasat cu operativitate polițiștii Serviciului Metrou, fiind identificată persoana în cauză, un bărbat, în vârstă de 46 de ani.
De asemenea, un echipaj de prim ajutor i-a acordat bărbatului primele îngrijiri medicale, acesta fiind transportat la un spital pentru îngrijiri de specialitate.
Cercetările sunt continuate de către Brigada de Poliţie pentru Transportul Public – Serviciul de Politie Metrou, în vederea stabilirii situației de fapt și a împrejurărilor în care a avut loc evenimentul”, anunță DGPMB.
You must be logged in to post a comment Login