Timp liber
RATB a anuntat programul de circulatie pentru Noaptea Muzeelor. Lista muzeelor deschise in Bucuresti

Regia Autonomă de Transport Bucureşti – RATB a anunţat că cu ocazia desfășurării evenimentului cultural „NOAPTEA MUZEELOR”, în noaptea de 19/20.05.2018, între orele 19:00-04:00, RATB ia următoarele măsuri:
Linia 362 va funcționa în noaptea de 19/20.05.2018 cu un program prelungit până la ora 04:00.
De asemenea, preluarea fluxului de călători se va face și prin liniile de noapte care converg către zona centrală a Capitalei (N102, N104, N105, N106, N107, N108, N109, N110, N111, N112, N114, N115, N116, N117, N119 și N121) pe întreg parcursul nopții.
Noaptea Muzeelor 2018. Anul acesta, muzeele își vor deschide porțile în noaptea de sâmbătă, 19 mai, între orele 17:00 și 07:00.
Evenimentul nu are loc doar în România, ci în toată Europa. Mii de instituții de pe continent își deschid porțile vizitatorilor până târziu în noapte.
Iniţiată de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa și patronată în prezent de Consiliul Europei, de UNESCO şi de Consiliul Internaţional al Muzeelor, Noaptea Muzeelor este un eveniment de succes european desfăşurat la nivel internaţional şi aflat anul acesta la a 14-a ediţie.
În România evenimentul este organizat de către Rețeaua Națională a Muzeelor, membră în conducerea celei mai mari rețele pan-europene a muzeelor Network of European Museum Organisations.
Noaptea Muzeelor 2018. Mii de muzee şi instituţii culturale din 37 de ţări europene își aprind luminile și își deschid porțile în aceeași noapte. Milioane de europeni sărbătoresc cultura ieșind pe străzi în aceeași noapte, însoțiți de prieteni și familii.
În Capitală 44 de instituții vor participa la Nopatea Muzeelor, printre care se numără Muzeul Parfumului și Muzeul Kitsch-ului.
Noaptea Muzeelor 2018. În ţară vor fi organizate 32 de trasee, circuite ghidate – “detectivistică pe obiecte” -, iar începând cu data de 7 mai, Televiziunea Română va difuza, de luni până vineri, zece scurtmetraje documentare despre feţele neştiute şi nevăzute a 10 muzee din Bucureşti, poveşti spuse de Maia Morgenstern.
Noaptea Muzeelor 2018. Noutățile ediției din 2018
Documentarele au fost realizate cu asistența specializată a unor experți muzeali și surprind aspecte neștiute sau nemărturisite ale muzeelor selectate:
– Muzeul Țăranului Român
– Muzeul Național de Artă al României
– Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa”
– Muzeul Național al Literaturii Române
– Palatul Mogoșoaia
– Muzeul Național de Geologie
– Centrul expozițional documentar al Universității de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu”
– Muzeul Național Tehnic „Prof. ing. Dimitrie Leonida”
– Muzeul Național „George Enescu”
– Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi
Noaptea Muzeelor 2018. De asemenea, această ediție cuprinde și alte proiecte special gândite pentru a fi cât mai prietenoasă interacțiunea între muzee și vizitatori, Questo oferind și anul acesta trasee muzeale digitale care pot fi explorate gratuit. Peste 34 de muzee au creat, prin aplicația Questo, tururi prin care publicul va descoperi singur spațiul, poveștile, expozițiile și exponatele.
Noaptea Muzeelor 2018. Lista și programul muzeelor
Noaptea Muzeelor 2018. Iată o serie de evenimente și acțiuni culturale care au anunțat deja programul pentru Noaptea Muzeelor 2018:
Romanian Design Week – Expoziția Centrală
7 PM – 12 AM
Muzeul Universității de Arhitectură și Urbanism “Ion Mincu“
7 PM – 12 AM
Castelul Stirbey – Muzeul Sinaia
Muzeul de Paleontologie-Stratigrafie
7 PM – 1 AM
Opera Comică pentru Copii
7 PM – 12 AM
Complexul Muzeal Arad
8 PM – 2 AM
Muzeul Național de Artă al României – MNaR (Sediul Central)
Muzeul Colecțiilor de Artă
Muzeul Național de Artă Contemporană – MNAC
Muzeul Național al Aviației Române
Muzeul Național Cotroceni
Muzeul Național de Istorie Naturală ”Grigore Antipa”
Muzeul Național de Geologie
Muzeul Național ”George Enescu”
Muzeul Național al Literaturii Române
Muzeul Național al Pompierilor – Foişorul de Foc (observator al incendiilor şi turn de apă)
Muzeul Național al Satului “Dimitrie Gusti“
Muzeu Național Tehnic prof. ing. Dimitrie Leonida
Muzeul Național al Țăranului Român
Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi
Cimitirul Bellu
Muzeul de Artă “Vasile Grigore pictor și colecționar”
Muzeului Militar Național “Regele Ferdinand I“
Muzeul Căilor Ferate – CENAFER
Muzeul de Istorie și Cultură a Evreilor din România
Muzeul de Artă Populară “Doctor Nicolae Minovici” – Muzeul Municipiului București
Casa Filipescu-Cesianu – Muzeul Municipiului București
Muzeul Frederic Storck și Cecilia Cuțescu Storck – Muzeul Municipiului București
Muzeul George Severeanu – Muzeul Municipiului București
Muzeul “Ligia și Pompiliu Macovei” – Muzeul Municipiului București
Observatorul Astronomic „Amiral Vasile Urseanu” – Muzeul Municipiului București
Palatul Suțu – Muzeul Municipiului București
Muzeul Theodor Aman – Muzeul Municipiului București
Muzeul de Artă Veche Apuseană „Ing. Dumitru Furnică – Minovici”
Casa memorială „Liviu și Fanny Liviu Rebreanu”
Casa memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”
Casa memorială „Ion Minulescu și Claudia Millian”
Casa memorială „George și Agatha Bacovia”
Centrul Cultural Palatele Brâncovenești, Mogoșoaia
Arhivele Naționale ale României
A.R.C.E.N.
Casa Experimentelor
ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București
Biblioteca Centrală Universitară ”Carol I”
Galeria Galateca
EFdeN 4C
Sursa: unica.ro
Timp liber
Gala Destinația anului 2024: MAMAIA a luat premiu special pentru cea mai bună stațiune de pe litoral

Excelență, eleganță, rafinament și multă creativitate în industria turismului românesc. Sunt cele 4 ingrediente care au stat la baza Galei Destinația Anului 2024.
Stațiunea MAMAIA a luat premiu special pentru cea mai bună stațiune de pe litoral, distincție care a fost oferită de Mihai Barsan, Președintele Consiliului de Brand Turistic Național, Fondator al competiției Destinația Anului.
Reprezentanții Organizației de Management al Destinației Mamaia Constanța au declarat că este o onoare și totodată un semn de recunoaștere pentru întreg efortul depus de la înființarea organizației și până în prezent:
„Stațiunea Mamaia a început încă de anul trecut un amplu proces de rebranding. Competiția Concurs LOGO Mamaia ne-a sprijinit să îi găsim Destinației o nouă identitate vizuală. Ne onorează acest premiu, cu atât mai mult cu cât reprezintă exact logo-ul stațiunii Mamaia. Identitar, plină de culoare, eleganță și jucăușă, Mamaia are nevoie de strălucirea de altădată. Ne dorim ca eforturile noastre să pună destinația noastră pe harta turismului internațional și a celor mai iubite stațiuni turistice din Europa”, a declarat George Măndilă, Președintele Organizației de Management al Destinației Mamaia Constanța.
Ziua de 21 mai 2024 a fost dedicată la București managementului și marketingului de destinație.
Conferința Destinații Vizionare a reprezentat inspirație de la liderii destinațiilor de succes din România și învățarea marketingului de destinație.
Seara la Ateneul Român a avut loc premierea celor mai iubite destinații, câștigătoarele Destinația Anului 2024.
Gala Destinația anului 2024 și Conferința Internațională Destinații Vizionare a fost organizată de IOV-Institutul pentru orașe vizionare & Destinația Anului.
Timp liber
Avertizări meteo de vreme rea in Bucuresti

ANM a emis, marţi, o informare de vreme rea, cu precipitaţii slabe, dar şi ninsori la munte, însoţite de rafale de vânt, valabilă până joi seara, la nivelul întregii ţări.
Potrivit meteorologilor, în intervalul 19 martie, ora 10:00 – 21 martie, ora 20:00, temporar vor fi precipitaţii slabe, sub formă de ninsoare în nordul şi centrul Moldovei şi mixte în sudul Moldovei, Dobrogea, cea mai mare parte a Munteniei şi în sudul şi estul Transilvaniei.
În Carpaţii Orientali şi Meridionali va ninge local moderat cantitativ (10 – 15 l/mp) şi se va depune strat nou de zăpadă.
De asemenea, vor fi intensificări ale vântului cu rafale în general de 40 – 50 km/h în estul, sud-estul ţării şi la munte, iar în cursul zilei de marţi şi în vest.
Timp liber
West Side Christmas Market are program special de Craciun

Primăria Sectorului 6 a transmis programul special de Crăciun de la West Side Christmas Market, din Parcul Drumului Taberei (perioada 18 – 24 decembrie). Vor urca pe scenă Moonlight Breakfast, The Motans, Vunk, Costina Lica, Minelli și Romanița.
Distracția continuă până duminică, 24 decembrie. Concertele au loc zilnic, de la ora 19:30, iar accesul este gratuit.
Programul concertelor:
- The Motans – miercuri, 20 decembrie;
- Vunk – joi, 21 decembrie;
- Costina Lica / Corul Universității București – vineri, 22 decembrie;
- Minelli – sâmbătă, 23 decembrie;
- Romanița – duminică, 24 decembrie.
Târgul de Crăciun din Parcul Drumul Taberei și toate atracțiile vor fi deschise și în perioada Crăciunului.
Dacă ajunul îl petrecem cu Romanița, în prima zi de Crăciun, de la ora 19.30, Irina Sârbu va susține un concert special. Pe 26 decembrie, Olivia Addams urcă pe scena West Side Christmas Market, de la ora 19:30. Miercuri, de la aceeași oră, sărbătorile se încheie alături de Eva Timush, transmite Primăria Sectorului 6.
Programul West Side Christmas Market în perioada sărbătorilor:
- Duminică, 24 decembrie, între orele 11:00 – 20:00;
- Luni, 25 decembrie, între orele 13:00 – 22:30;
- Marți, 26 decembrie, între orele 13:00 – 22:30;
- Miercuri, 27 decembrie, între orele 13:00 – 22:30.
Pentru a evita aglomerația, organizatorii recomandă vizitatorilor să folosească mijloacele de transport în comun pentru a ajunge la Târgul de Crăciun din Parcul Drumul Taberei.
În 2022, tărâmul de poveste West Side Christmas Market a atras un milion de vizitatori și a fost desemnat cel mai frumos târg de Crăciun din România, în urma unui top realizat la nivel național.