Connect with us

Transport

Transportatorii anunta cel mai mare miting din Bucuresti: Orasul va fi blocat!

Publicat

on

Săptămâna viitoare, transportatorii pegătesc în faţa Guvernului, cel mai mare miting din acest an, la care sunt aşteptate 3.000 de taxiuri şi 2.000 de autobuze.

Vicepreşedintele COTAR, Ion Comuşi ne-a declarat că nu au fost invitaţi la negocieri de către reprezentanţii Ministerului Transporturilor.
„Pentru săptămâna viitoare avem depusă solicitare pentru un miting în faţa Guvernului României. Eu zic că vom fi vreo 3.000 de taxiuri şi 2.000 de autobuze. Pentru miercuri şi joi am cerut la Primăria Capitalei (autorizaţie – n. r.). Ne-au chemat mâine (joi – n. r.) la Comisia de ordine publică şi vom stabili exact câte maşini şi cum venim. Va fi de la ora 9:00 la ora 15:00. Nu cred că doamna Dăncilă îşi doreşte acest lucru şi nici Guvernul nu îşi doreşte aşa ceva”, a spus Comuşi.  Transportatorii au protestat miercuri la Ministerul Transporturilor nemulţumiţi de un proiect de ordin al ministrului de resort care nu mai acordă prioritate la licitaţii firmelor ce operau deja pe un anumit traseu.
„Ministerul Transporturilor a făcut o propunere, lansată în dezbatere publică. Asta este o amânare pentru noi. Nu este în regulă ce se întâmplă, pentru că, în urmă cu patru luni, ne transmitea un mesaj foarte clar că se prelungesc aceste trasee, după care, cu trei luni înainte de atribuire, ne spune că se schimbă regula jocului. Nu este un lucru pe care noi să-l acceptăm. Dacă nu se face nimic, vom rămâne în stradă şi vom face mitinguri până când cineva ne va auzi, dacă doreşte să ne audă. Dacă nu se doreşte să ne audă, asta e! Noi, toate patronatele din Comisia de dialog social, am hotărât şi am spus că nu suntem de acord cu acest ordin. A fost respins în Comisia de dialog social”, a explicat Comuşi, citat de agerpres
El a subliniat că important este mesajul pe care vor să-l dea transportatorii prin acest protest, iar ministrul Lucian Şova să înţeleagă „că noi, ca şi patronate, ne cerem nişte drepturi şi este normal, pentru că noi muncim în ţara asta, nu dânsul. Nu am dori să fim vânduţi ca un SRL”.  Comuşi a menţionat că transportatorii vor protesta şi joi, între 9:00 şi 15:00, la Ministerul Transporturilor.

Transport

Contract semnat pentru reabilitarea a 18 kilometri de linii de tramvai in Capitala

Publicat

on

Reabilitarea liniilor de tramvai 40, 27, 19, 36 și 23 din Capitală, are trec pe Bd. Theodor Pallady, Bd. 1 Decembrie, Bd. Basarabia, Calea Călărașilor, Bd. Corneliu Coposu, inclusiv Bucla Complex Titan, poate începe.

Nicușor Dan a anunțat că a fost atribuit contractul pentru refacerea tronsonului de 18 kilometri cu cale dublă de rulare.

Inițiativa face parte din proiectul amplu de reabilitare a aproximativ 50 km de infrastructură de tramvai din Capitală, potrivit primarului general.

Advertisement

Porr Construct este firma căreia i-a fost atribuit contractul de reabilitare al liniilor de tramvai, conform reprezentanților Municipalității, citați de Club Feroviar.

Subcontractanți declarați sunt firmele IMSAT, Elektra Invest, Rotermit, Compania Municipală Iluminat Public București.

Săptămâna trecută, proiectul modernizării liniei 40 a fost votat în Consiliul General și are o valoare de aproape 19 milioane de euro.

Advertisement
Continue Reading

Transport

Primele troleibuze solaris au început să circule în București

Publicat

on

Cincisprezece troleibuze Solaris din cele 100 achiziţionate de Primăria Municipiului Bucureşti au fost puse în circulaţie pe străzile Capitalei, anunţă sâmbătă primarul general, Nicuşor Dan. ”15 troleibuze Solaris din cele 100 achiziţionate de Primăria Municipiului Bucureşti sunt de azi în circulaţie pe străzile Capitalei.

Până la 1 martie vor fi 30 de troleibuze în circulaţie.

Potrivit sursei citate, troleibuzele Solaris au o lungime de 12 metri, aer condiţionat, rampă de acces pentru pasagerii cu mobilitate redusă, podea coborâtă, prize pentru încărcarea dispozitivelor mobile ale călătorilor, computer de gestiune management vehicul cu funcţii GPS şi comunicare online, sistem de informare audio-video şi sisteme de numărare a călătorilor.

Totodată, aceste troleibuze au o autonomie de 20 kilometri, având funcţia de autobuz pe trasee neelectrificate, iar conectarea/deconectarea la/de la reţeaua electrificată se face autonom, din cabina şoferului, arată Nicuşor Dan pe Facebook.

Advertisement

Pentru achiziţia celor 100 de troleibuze, Primăria Municipiului Bucureşti a obţinut fonduri nerambursabile de la Administraţia Fondului pentru Mediu.

Continue Reading

Transport

Tentativă de sinucidere la stația de metrou Orizont

Publicat

on

Tentativă de sinucidere, luni dimineață, la stația de metrou Orizont din Drumul Taberei. Persoana a fost salvată de angajații Metrorex, este conștientă și va fi transportată la spital pentru investigații. 

Circulaţia trenurilor de metrou a fost reluată în condiţii normale, transmite Metrorex.

„În jurul orei 08:15, în stația de metrou Orizont, pe direcția Valea Ialomiței a avut loc o tentativă de suicid. În acest moment circulația trenurilor a fost reorganizată și se circula alternativ între stațiile Eroilor – Orizont pe linia 1”, a transmis anterior compania.

„Personalul Metrorex a anunțat SMURD pentru intervenție. Conform procedurilor interne, organele abilitate împreună cu Metrorex vor deschide o anchetă de cercetare pentru a se stabili împrejurările în care s-a produs evenimentul. Vom reveni cu detalii referitoare la circulația trenurilor”, a adăugat sursa citată.

Conform procedurilor interne, organele abilitate împreună cu Metrorex vor deschide o anchetă pentru a se stabili împrejurările în care s-a produs evenimentul, au precizat reprezentanții companiei.

Din primele informații, se pare că este vorba despre un bărbat, în vârstă de 47 de ani.

”În această dimineață, 5 februarie 2024, în jurul orei 08.30, polițiștii Direcției Generale de Poliţie a Municipiului București – Brigada de Poliţie pentru Transportul Public – Serviciul de Politie Metrou, au fost sesizați, prin sistem 112, cu privire la faptul că, într-o stație de metrou, din Sectorul 6, o persoană s-ar fi aruncat în fața trenului, în timp ce acesta intra în stație.

La fața locului s-au deplasat cu operativitate polițiștii Serviciului Metrou, fiind identificată persoana în cauză, un bărbat, în vârstă de 46 de ani.

De asemenea, un echipaj de prim ajutor i-a acordat bărbatului primele îngrijiri medicale, acesta fiind transportat la un spital pentru îngrijiri de specialitate.

Cercetările sunt continuate de către Brigada de Poliţie pentru Transportul Public – Serviciul de Politie Metrou, în vederea stabilirii situației de fapt și a împrejurărilor în care a avut loc evenimentul”, anunță DGPMB.

Continue Reading

La mare cautare

Copyright © 2012 Bucurestiul.ro