În Capitală s-au adoptat noi restricții și s-a intrat în scenariul roșu, dar rata de infectare a scăzut dată de ultimele două zile.

<

Astfel, la nivelul Capitalei avem o rată de infectare de 3,04 la mia de locuitori.

Cea mai ridicată rată de infectare o regăsim în Timiș, acolo unde s-a ajuns la 5.43 la mia de locuitori.

Până astăzi, 8 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 830.563 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

761.631 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.280 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba16068442,30
2.Arad17916212,11
3.Argeș21586390,99
4.Bacău20920441,21
5.Bihor22020431,69
6.Bistrița-Năsăud9047161,15
7.Botoșani1126751,25
8.Brașov33468363,23
9.Brăila10048131,09
10.Buzău9765230,70
11.Caraș-Severin854681,06
12.Călărași7810110,85
13.Cluj418411033,39
14.Constanța32975581,91
15.Covasna6080120,90
16.Dâmbovița18295111,62
17.Dolj20369291,75
18.Galați20936491,31
19.Giurgiu8239531,88
20.Gorj7339182,11
21.Harghita638460,87
22.Hunedoara16430112,80
23.Ialomița842191,11
24.Iași34538541,43
25.Ilfov32585683,61
26.Maramureș17644402,80
27.Mehedinți6257161,16
28.Mureș18342390,96
29.Neamț14529311,40
30.Olt11708221,16
31.Prahova27744330,84
32.Satu Mare1029112,12
33.Sălaj839242,49
34.Sibiu20608351,88
35.Suceava2144911,08
36.Teleorman10207141,40
37.Timiș415912325,43
38.Tulcea6579110,95
39.Vaslui13334101,13
40.Vâlcea12418341,87
41.Vrancea8488140,94
42.Mun. București1346656433,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe3424*316 
TOTAL830.5632.280 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.