Connect with us

Opinii

Catalin Drula: „Liberalii l-au dat afara pe omul care a pus ‘ranga’ pe cartelul de la metrou. Restauratia vine in forta”

Publicat

on

Catalin Drula, fostul ministru al Transporturilor, reactioneaza cu duritate dupa ce Dan Vilceanu, interimar la Transporturi, l-a dat afara pe directorul Metrorex, Stefan Paraschiv.

„PNL l-a dat afara pe Stefan Paraschiv, omul care a pus ‘ranga’ pe cartelul de la metrou. De ce sa se lupte PNL cu mafia din subteran? Si ei, si PSD-ul au coabitat cu ea zeci de ani. Asa ca l-au schimbat din functie pe directorul general al Metrorex, Stefan Paraschiv.

In ultimele zile de mandat, Paraschiv a mai facut curatenie. 15 spatii comerciale (din 23) au fost dezafectate in statiile Piata Victoriei 1 si 2. Restauratia vine in forta. Asta inseamna reforma in viziunea USL2-ului care ni se pregateste”, a transmis fostul ministru.

Ministrul interimar al Transporturilor, Dan Vilceanu, l-a revocat miercuri din functia de director general al Metrorex pe Stefan Paraschiv, cel care a inceput sa demoleze cu ranga chioscurile lui Ion Radoi.

Advertisement

Laurentiu Gabriel Trusca este noul director general al Metrorex. El este licentiat in Managementul Afacerilor  si in Administratie Publica. Din decembrie 2017 si pana in luna martie a anului in curs, el a ocupat functia de director Comercial la Octano Downstream SRL Bucuresti, societatea specializata in comertul cu carburanti.

Revocarea lui Paraschiv s-a aflat pe ordinea de zi a sedintei Consiliului de Administratie al Metrorex de miercuri.

”Revocarea din functia de director general provizoriu a dlui Stefan Paraschiv, alegerea unui nou director general provizoriu, pentru un mandat de 4 luni, cu posibilitatea prelungirii pana la maximum 6 luni, aprobarea Contractului de mandat de director general provizoriu al Metrorex SA, in conformitate cu prevederile art 64 din OUG nr. 109/2011 privind guvernanta corporativa a intreprinderilor publice, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobata prin legea 111/2016, precum si mandatarea presedintelui Consiliului de Administratie pentru semnarea contractului de mandat”, se precizeaza la punctul 5 al ordinii de zi a sedintei CA, publicata de Club Feroviar.

Advertisement

Stefan Paraschiv a fost numit in functia de director general al Metrorex de catre fostul ministru al Transporturilor Catalin Drula la data de 9 martie 2021.

Fostul ministru, Catalin Drula, l-a caracterizat drept „un om curajos” pe Paraschiv dupa ce acesta a folosit o ranga pentru a deschide unul dintre chioscrile lui Ion Radoi.

”Un cartel se destructureaza cu ranga”, a declarat Drula.

Advertisement

„Este un om curajos, care si-a asumat o misiunea grea la Metrorex. Am vazut comentarii despre folosirea de catre directorul general a unei rangi. Da, un cartel se destructureaza cu ranga si-l felicit pentru un act de asumare si curaj”, a adaugat el.

Opinii

La iarnă ne încălzim cu o votkă în biroul directorului de la Termoenergetica!

Publicat

on

Adrian Mircea Teodorescu este omul uns de USR director la Termoenergetica, care se află în subordinea Primăriei Capitalei, condusă de Nicușor Dan. Vă reamintim că Termoenergetica este compania municipală care se ocupă cu încălzirea bucureștenilor, cea care face datoriile pe care primarul Nicușor Dan nu le recunoaște și care poate intra în faliment.

DATORIILE!

Datoriile … trec de un miliard de lei. Ca să fim mai exacți, Termoenergetica este condusă de fapt de membri din Consiliul General, majoritatea din USR, care a numit Consiliul de Administrație.

Advertisement

În CA-ul Termoenergeticii sunt oameni de nădejde, care au girul primarului, conduși cu mână forte de un membru de vază din USR, adică de Daniela Gianina Lazanu, președinte al Consiliului de Administrație al companiei municipale (Termoenergetica).

… CU MULTĂ CĂLDURĂ DIN PARTEA CONSILIULUI DE ADMINISTRAȚIE

La o simplă căutare pe internet o găsiți pe doamna Gianina Lazanu care se recomandă ca o adeptă a profesionalismului, corectitudini, eticii, adică valorile serioase lipite de sigla partidului.

Advertisement

Doamna președintă de C.A. nu știe cine este și ce face directorul Termoenergetica,  Adrian Teodorescu, și probabil cu atât mai puțin primarul în funcție Nicușor Dan.

Dacă le-ar fi păsat membrilor C.A. ai Termoenergetica de compania de care sunt răspunzători, sau măcar de lipsa căldurii și apei calde ale bucureștenilor, poate ar fi aflat că domnul Teodorescu este mai prezent în spațiul public prin imagini care-l surprind în situații degradante de ebrietate, în loc să reprezinte compania.

ALMANAHE CA PE DÂMBOVIȚA!

Advertisement

Dacă membrilor Consiliul de Administrație le-ar fi păsat, ar fi aflat din septembrie 2023, de când l-au tot numit ca director general interimar pe Adrian Teodorescu, că mai fusese director la Radet prin 2015, pus de bagheta magică a lui Marean Vanghelie.

DE LA CINE VINE APA CALDĂ? … DREPTUL LA ECOLOGICĂ ȘI LICENȚĂ LA POLIȚIE!

Apoi, Adrian Teodorescu a mai trecut și prin alte joburi, dar pe unde a trecut nu a făcut purici mulți, deoarece s-au prins oamenii cu cine au de-a face! Iar ca să vă enervați și mai tare, puteți să îi consultați cv-ul aici și veți constata că a absolvit Dreptul la Universitatea Ecologică din București pe timpul când cei ce o terminau trebuiau să se ducă în altă parte să își ia licența.

Advertisement

Și ca să vă enervăm și mai mult, licența dumnealui e luată la Academia de Poliție, cea în care au avut loc nenumărate scandaluri privind suspiciuni de examene ilegale.

PREOCUPARE PENTRU UN LOC CĂLDUȚ

Directorul Termoenergetica, Adrian Teodorescu pare preocupat mai degrabă de un loc călduț după cum se vede în imaginile transmise de paparazzi care l-au surprins cum doarme prin cluburile de noapte bucureștene dupǎ ce consumă… altceva decât apă caldă.

Așa că stați liniștiți, dragi bucureșteni! Dacă nu veți avea căldură la iarnă, mergeți la Adrian Teodorescu care vă servește cu o vodkă și vă încălziți imediat! Problema esta să aveți grijă să nu adormiți prin locuri publice! … Cu spălatul va fi mai greu, că de unde apă caldă?

Advertisement

Poate că ar fi interesant să aflăm și la cine se duc achizițiile pe care le face Termoenergetica, măcar cu asta să ne încingem și noi puțin!

Advertisement
Continue Reading

Opinii

Tudor Chirila nu e impresionat: ”Defilarea de 1 Decembrie e pentru hoți, ei sunt uniți!”

Publicat

on

Mai sunt câteva zile până la defilarea de 1 Decembrie, Ziua Națională a României, însă artistul Tudor Chirilă pare dezamăgit. El crede că românii sunt „dezbinați”.

Când cinci milioane de români trăiesc în străinătate, mulți dintre ei uscându-se de dor, că n-au plecat ca Magellan să înconjoare pământul, noi ne facem că sărbătorim unitatea națională. Pe bune, cine să ne unească? Ăia care ne fură banii și decența? Nu am ce sărbători. Singura sărbătoare e să fim conștienți că ratăm esența zilei de 1 decembrie: suntem dezbinați. Defilarea e pentru hoți, ei sunt uniți. Ceilalți, fiecare pe treaba lui. Asta e unitatea”, a scris Tudor Chirila.

Ceremoniile de 1 Decembrie

Ministerul Apărării anunţă, marţi seară, evenimentele organizate de 1 Decembrie, la Bucureşti şi Alba Iulia de 1 Decembrie. Ziua începe cu ceremonii militare, urmate de defilare. La Bucureşti, la Parada Militară Naţională vor participa peste 2.400 de persoane, iar la Alba Iulia peste 1.000 militari şi specialişti din diferite instituţii.

Advertisement

”Cu prilejul Zilei Naţionale a României, Ministerul Apărării Naţionale organizează în municipiul Bucureşti, vineri, 1 decembrie, începând cu ora 9.00, o ceremonie militară şi religioasă de depuneri de coroane şi jerbe de flori la Mormântul Ostaşului Necunoscut, din Parcul Carol I, în memoria eroilor români care şi-au jertfit viaţa pe câmpurile de luptă, pentru împlinirea idealurilor naţionale”, anunţă Ministerul Apărării, potrivit news.ro.

Sursa citată a precizat că, la Parada Militară Naţională care va avea loc vineri, 1 decembrie, începând cu ora 11.00, în Piaţa Arcului de Triumf din Bucureşti, participă peste 2.400 de militari şi specialişti din Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul Afacerilor Interne, Serviciul Român de Informaţii, Serviciul de Telecomunicaţii Speciale şi Administraţia Naţională a Penitenciarelor.

”Totodată, în blocul de paradă vor defila aproximativ 250 de militari străini, în cadrul unor detaşamente din Belgia, Franţa, Macedonia de Nord, Republica Moldova, Luxemburg, Polonia, Portugalia, Spania, Statele Unite ale Americii şi Ţările de Jos, precum şi militari din ţările aliate contributoare la structurile NATO de pe teritoriul României. Dispozitivul de defilare al tehnicii militare este alcătuit din circa 130 mijloace tehnice, iar dispozitivul aerian cuprinde 40 de aeronave militare româneşti, dintre care 23 de echipamente militare terestre şi aeriene sunt ale militarilor străini participanţi”, a mai transmis ministerul.

Advertisement

Potrivit instituţiei, după încheierea ceremoniei oficiale, publicul prezent în Piaţa Arcului de Triumf va putea vizita standuri expoziţionale cu tehnică militară, care vor fi amplasate în zonă până la ora 14.00.

La Muzeul Militar Naţional ”Regele Ferdinand I” din Bucureşti va fi vernisată vineri, 1 Decembrie, de la ora 13.00, Expoziţia „Tricolorul – simbol identitar al unităţii românilor în costumul popular”. Organizarea expoziţiei se circumscrie celebrării a două evenimente importante – Ziua Naţională a României şi împlinirea a 100 de ani de la fondarea Muzeului Militar Naţional de către Regele Ferdinand I, la 18 decembrie 1923.

Evenimentele din Bucureşti se încheie vineri, 1 decembrie, de la ora 19.00, cu retragerea cu torţe a militarilor Brigăzii 30 Gardă ”Mihai Viteazul”, pe traseul Palatul Cercului Militar Naţional – Calea Victoriei – Palatul Parlamentului – Palatul Cotroceni – sediul brigăzii.

Advertisement

”Sărbătorirea celor 105 de ani de la Marea Unire a provinciilor româneşti într-un singur stat este onorată de militarii români prin ceremonii şi defilări cu personal şi tehnică militară în garnizoanele din ţară în care sunt dislocate mari unităţi şi unităţi militare. Totodată, Drapelul naţional va fi arborat în toate instituţiile militare din ţară, iar la bordul navelor maritime şi fluviale se va ridica Marele Pavoaz”, precizează oficialii ministerului.

Potrivit acestora, în garnizoana Alba Iulia, începând cu ora 14.00, la Monumentul „Marii Uniri” vor fi depuse coroane şi jerbe de flori, activitatea fiind urmată, de la ora 15.00, de ceremonia militară, în zona Bulevardului 1 Decembrie 1918, la care vor lua parte peste 1000 de militari şi specialişti din Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul Afacerilor Interne, Administraţia Naţională a Penitenciarelor, specialişti de la Muzeul Naţional al Unirii din Alba Iulia şi Filiala Alba-Iulia a organizaţiei Crucea Roşie Română, cu aproximativ 70 de mijloace tehnice terestre şi aeronave militare.

Din dispozitivul de defilare vor face parte militari şi tehnică de luptă din Polonia şi Franţa, care îşi desfăşoară activitatea în ţara noastră, în cadrul Brigăzii Multinaţionale Sud-Est şi Grupului de luptă al NATO de la Cincu.

Advertisement
Continue Reading

Opinii

Nicușor Dan dă cu flit PNL: ”Noi suntem într-un context…”

Publicat

on

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, se declară onorat de propunerea PNL privind înscrierea în partid, dar consideră în continuare că „formula independentului susţinut de celelalte partide de dreapta” este soluţia potrivită, în vederea câştigării alegerilor locale de anul viitor, scrie Agerpres.

„Evident, mă onorează faptul că Partidul Naţional Liberal se gândeşte la mine ca la un potenţial membru. Dincolo de asta, noi suntem într-un context – alegeri locale într-un singur tur, în care avem un partid mare pe stânga, aşa cum am avut şi în 2020, şi în 2016 şi avem nişte partide medii pe partea dreaptă. Şi avem o experienţă din 2016, când fiecare din partidele astea medii şi-au pus candidaţi şi a câştigat stânga. Şi avem experienţa 2020, unde, după mult efort, s-a ajuns la o formulă în care au existat candidaţi unici şi cu o puternică presiune a publicului de dreapta, care a zis ‘scăpaţi-ne de PSD’. Eu cred că asta este soluţia în continuare, în 2024, şi mi-e greu să cred că o să poată fi candidatul unui partid susţinut de ceilalţi şi de asta formula independentului susţinut de celelalte partide de dreapta mi se pare în continuare soluţia potrivită”, a afirmat joi, la RFI, Nicuşor Dan.

Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi, că primarul Capitalei, Nicuşor Dan, are „o singură soluţie” dacă vrea să mai primească susţinerea liberalilor pentru un nou mandat şi anume să se înscrie în PNL.

Advertisement

„Discuţia cu Nicuşor Dan este mai veche. Dumnealui a candidat la primărie şi cu susţinerea Partidului Naţional Liberal. (…) Astăzi, PNL are capacitatea administrativă, dacă ne uităm la ceea ce au realizat administraţiile liberale. Este necesar doar să vorbesc de ce a făcut Emil Boc la Cluj, ce a făcut Ilie Bolojan la Bihor, ce a făcut Ion Dumitrel în Alba, ce a făcut Gheorghe Flutur la Suceava. Deci, Partidul Naţional Liberal a demonstrat că are capacitate să administreze şi să dezvolte şi local şi regional, ca atare nu putem să nu avem un candidat în Bucureşti. Dacă Nicuşor Dan vrea să mai primească susţinerea Partidului Naţional Liberal are o singură soluţie: să se înscrie în Partidul Naţional Liberal”, a spus Nicolae Ciucă, la RFI. 

Continue Reading

La mare cautare

Copyright © 2012 Bucurestiul.ro